Blogowanie – czy to dla mnie?

Blogosfera od jakiegoś czasu rośnie w siłę. Daje pole do popisu każdemu, bez wyjątku. Blogują już nie tylko przeciętni ludzie, którzy w ten sposób chcą relacjonować swoje codzienne życie. Za blogowanie biorą się politycy, prezesi, dyrektorzy i cała rzesza innych, mniej bądź bardziej znanych nam osób. Blog może być pomysłem na zarobek, a gdy pasja daje możliwość finansowania coraz większej liczby rzeczy w swoim życiu, możemy porzucić myśl o nielubianej pracy. Nie każdy jednak złapie tego bakcyla i pomysł może spalić na panewce. Jak ocenić, czy blogowanie przyniesie oczekiwane korzyści i przyjemność?

Przygoda ze słowem pisanym

Pisanie pamiętników na drukowanych kartkach papieru, pomału odchodzi w zapomnienie. Chętniej sięgamy po wirtualny „papier”, bo daje o wiele więcej możliwości. Ponadto bez problemu tę komputerową kartkę papieru, można uzupełnić zdjęciami, filmami i wszystkim, co nam tylko przyjdzie do głowy. A gdy okaże się, że można na tym zarabiać, pełnia szczęścia!

Zarabianie na tekstach ma różnorodne oblicza. Nie trzeba od razu blogować, choć ta forma przypada nam niezwykle do gustu. Wartościowe treści spotykamy w wielu miejscach pośród sieci, jak chociażby na platformie WhitePress. Tak naprawdę wszystko zależeć będzie od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Można blogować dla przyjemności i/lub zarobków. Można pisać w zupełnie inny sposób, także dla satysfakcji bądź dodatkowych dochodów. Przyglądamy się jednak tym, którzy są na początku swojej drogi w blogosferze i zastanawiają się, czy jest to opcja dla nich.

Predyspozycje do blogowania

Gdyby tak dobrze poszukać w sieci, trudno znaleźć podpowiedzi, jakie predyspozycje do blogowania trzeba mieć. Czy w ogóle można mówić o predyspozycjach w tym wypadku? Przyglądając się różnorodnym blogom, nawet osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę w sieci, jest w stanie zauważyć różnice między blogami mającymi dużą liczbę wiernych czytelników i sporo odsłon, a tymi, które nie zachęcają nawet przez chwilę.

Chęć do pisania, umiejętność ciekawego ujmowania tematu to wciąż nie wszystko. Blogowanie to budowanie marki wokół siebie, na której z czasem można nawet zacząć zarabiać. Początkowo mając z tego dodatkowy przychód, w późniejszym zaś czasie blogując na cały etat, jeśli stworzone zostały takie możliwości.

Na początek…

Na początek wystarczy założyć swój blog na jednej z darmowych stron. Darmowe to jednak sporo ograniczeń i zdecydowanie mniej możliwości. Przy chęci zdobycia czytelników, budowania z nimi relacji i szukania nowych kontaktów, a przede wszystkim względem oczekiwań rozwoju swojego bloga, warto postawić na własną domenę. I wbrew pozorom nie potrzeba wiedzy technicznej (choć można ją nabywać), by tworzyć ciekawe elementy – zarówno teksty, jak i całą wizualną otoczkę.

Kilka prostych kroków dzieli od nas od tego, by zacząć blogować. Tworzyć swoją własną przestrzeń w sieci i docierać do szerokiego grona odbiorców. A gdy już wszystko idzie gładko i po naszej myśli, nic nie stoi na przeszkodzie, by pasja zaczęła przynosić dochody. W pierwszej chwili być może niewielkie – dodatkowe, ale w późniejszym czasie możliwości także finansowych, rodzi się coraz więcej.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge