ciekawe pasje naszych dzieci

Ciekawe pasje naszych dzieci

W czasach kiedy dostępność do wielu produktów i usług była znacznie mniejsza, wiele dzieci mogło tylko pomarzyć o zabawkach edukacyjnych, czy uczęszczaniu na rozwijające ich ciekawe pasje i talent zajęcia dodatkowe. Dzisiaj wszystko wygląda zupełnie inaczej. Nawet małe miejscowości mogą się pochwalić szeroką gamą organizowanych dla dzieci i młodzieży zajęć dodatkowych. Niektóre z nich są komercyjne, inne wspierane przez gminy.

Szereg możliwości, jakie dzisiaj stoją przed dziećmi, otwiera im drzwi do nauki i doskonalenia się w najróżniejszych dziedzinach. Ciekawe pasje dziecka, odpowiednio pielęgnowane i wspierane, mogą w przyszłości przerodzić się w umiejętności, dzięki którym dziecko (już  jako młody człowiek) zyska miano specjalisty w danej dziedzinie. Dziecięce pasje mogą nie tylko być doskonałą okazją do spędzania czasu w ciekawy sposób, ale także szansą na rozwinięcie ważnych z punktu widzenia wykonywania przyszłego zawodu młodego człowieka umiejętności. Co więcej, często jest to też świetna okazja do wspólnego spędzania czasu razem z rodziną (np. piesze, górskie wycieczki, czy zajęcia na basenie).

Ciekawe pasje naszych dzieci – inspirujące przykłady

Zainteresowania dzieci mogą być rozmaite, co odzwierciedla się w rodzaju wybieranych przez nie zajęć dodatkowych. Jedne preferują naukę języków obcych, drugie grę w piłkę, a jeszcze inne obserwowanie gwiazd na niebie.

Pomysły na aktywne spędzanie wolnego czasu

Wiele dzieci, zamiast spokojnego siedzenia w miejscu, woli zajęcia ruchowe. Dzięki temu mówiąc kolokwialnie, może porządnie się wyszaleć.  W ich przypadku doskonale sprawdzą się rozmaite zajęcia sportowe jak np. piłka nożna, siatkówka, jazda na rowerze, gimnastyka artystyczna, zajęcia na pływalni, czy nauka jazdy konnej.

Rozwijanie zdolności manualnych

Dzieci uzdolnione manualnie uwielbiają wszelkiego rodzaju prace ręczne, począwszy od malowania, poprzez wycinanie, lepienie, szycie, czy tworzenie różnych konstrukcji z klocków. Dla tej grupy najodpowiedniejsze będą zajęcia, które rozwiną ich twórczą pasję. Wśród szerokiej, dostępnej na rynku usług dla dzieci oferty, wybrać można m.in.:

  • ceramikę,
  • rękodzieło,
  • malarstwo,
  • robotykę,
  • a nawet zajęcia z kroju i szycia.

Inne, ciekawe pasje

Niektóre dzieci, już od najmłodszych lat chłoną wiedzę z zakresu rozmaitych dziedzin lub wykazują jakieś niezwykłe talenty. Mogą to być umiejętności wokalne lub taneczne, czy rozległa wiedza np. z astronomii lub też uzdolnienia w kierunku przedmiotów ścisłych. Kółka zainteresowań organizowane w szkole, czy poza nią pomagają wzmacniać te umiejętności i doskonalić je.

Czy warto posyłać dzieci na zajęcia dodatkowe

Ciekawe pasje dzieci mogą być dla nich sposobem spędzania wolnego czasu, a niekiedy nawet, mogą stać się w przyszłości sposobem na życie. Warto je wzmacniać i wspierać dzieci w dalszym rozwoju. Dzięki temu może się na przykład okazać, że mieliśmy okazję mieszać pod jednym dachem z piłkarzem takiego formatu jak Pele, albo odkrywcą nowej planety w odległej o miliony lat świetlnych galaktyce. W każdym przypadku ciekawe pasje są lepszym sposobem na spędzanie czasu, niż siedzenie przed ekranem telewizora lub z tabletem w ręku.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge