Copywriting - jak zwiększyć efektywność pracy

Copywriting – jak zwiększyć efektywność pracy

Jeśli zdarzyło ci się pracować w charakterze copywritera, z pewnością miałeś okazję doświadczać takich rzeczy, jak niemoc twórcza, obniżona kreatywność i brak inwencji. Choć w pracy twórczej, niezależnie, czy mowa tu o tworzeniu tekstów, czy innych utworów lub dzieł artystycznych, jest to czymś zupełnie normalnym, potrafi być bardzo stresujące, jeśli gonią cię terminy. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Oto kilka sposobów.

Zawód copywritera powinny wykonywać jedynie te osoby, którym pisanie tekstów sprawia prawdziwą przyjemność. Tylko wtedy będzie można mówić o spełnieniu zawodowym i satysfakcji z obranej w życiu drogi. Gehenną byłoby wykonywanie pracy, która po pierwsze nie daje przyjemności, po drugie stwarza dużą trudność.

Jednak pisanie może być uciążliwe nie tylko dla ludzi, którzy z natury tego nie lubią, ale również dla części copywriterów, na pewnych etapach ich życia zawodowego. Przyczyny mogą być różne: wypalenie zawodowe, przepracowanie, przemęczenie, zła organizacja pracy. Jak uporać się z tym problemem, zwiększyć efektywność i na nowo odnaleźć radość z pisania?

Grunt to dobra organizacja pracy

Bardzo istotnym aspektem pracy copywritera i każdego, kto pracuje jako freelancer, jest work-life balance. Koncepcja, która stawia za cel znalezienie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym powstała pod koniec XX w. Jest szczególnie istotna w dobie coraz częstszego zatrudniania w trybie home-office, gdzie praca zawodowa nieustannie przeplata się z życiem prywatnym.

W rozgraniczeniu pracy od tego, co powinno znajdować się poza nią, może pomóc oprogramowanie do zarządzania projektami. Pozwoli zaplanować określoną liczbę zadań na każdy dzień, dzięki czemu łatwiej zapanujesz nad ilością koniecznych do wykonania zleceń i ograniczysz ich liczbę, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dzięki dobremu planowaniu i zarządzaniu własnym czasem wygospodarujesz też czas na wypoczynek. O tym, jak korzystanie wpływa to na efektywność pracy, opowiedzieć może nie jeden doświadczony copywriter.

Domowi rozpraszcze

Każdy, kto pracuje w domu, wie, jak wiele różnych pokus czai się na freelancera. Tuż obok łóżka stoi przecież miękka i wygodna kanapa, która zdaje się przywoływać nas w swoim kierunku. Naprzeciw niej jest telewizor, w którym właśnie teraz leci ulubiony serial. Na domiar złego są jeszcze portale społecznościowe, gdzie zawsze dużo się dzieje. Jak odeprzeć od siebie chęć porzucenia wykonywanych zadań?

Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie stanowisko pracy. Niech na biurku znajdzie się tylko to, co jest ci niezbędne do jej wykonywania. Pozamykaj w komputerze wszystkie okna, z których nie będziesz w tym momencie korzystać, a które mogłyby odciągać się od wykonywanych zadań. Zapomnij o tym, że mógłbyś w międzyczasie nastawić pranie, ugotować obiad, wyprowadzić psa. Powiedzmy to sobie jasno – teraz jesteś w pracy i to na niej przede wszystkim musisz się skoncentrować. Jeśli nadal masz z tym problem, możesz skorzystać z aplikacji Focus booster, za pomocą której określisz swoje sesje aktywności i odpoczynku. Domyślnie aplikacja zakłada 25-minutowe okresy pracy oddzielone 5 minutami odpoczynku. Czasy te możesz definiować według własnych potrzeb.

Przyjemnie dla ucha

Copywriter, który wykonuje swoją pracę w zaciszu własnego domu, skazany jest na samotność. Wielu taki sposób odpowiada, ponieważ naprawdę dobrze pracuje się im tylko wtedy, kiedy wokół panuje absolutna cisza. Są jednak i tacy copywriterzy, którzy przy pracy wolą słyszeć stłumione odgłosy rozmów, śpiew ptaków, czy szum morza. Jeśli należysz do tych drugich, możesz skorzystać z aplikacji: asoftmurmur.com lub noisli.com. Programy za pomocą jednego kliknięcia myszy  przeniosą cię do zatłoczonej kawiarni albo na rzadko uczęszczaną plażę. Wybór należy do ciebie.

Planowanie zadań, dobra organizacja własnego czasu, właściwie przygotowane stanowisko i miłe dla ucha dźwięki to jedne z najlepszych moim zdaniem sposobów na zwiększenie własnej produktywności. Pozwolą nie tylko na wzrost efektywności pracy, ale wpłyną też na poprawę nastroju i satysfakcję z wykonywanej pracy.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge