Dobry copywriter na wagę złota

Dobry copywriter na wagę złota

W dzisiejszych czasach, kiedy treść stron www ma coraz większe znaczenie dla wyszukiwarek internetowych, dobry copywriter jest na wagę złota. Z jego pomocą teksty zawarte na witrynie staną się bardziej przyjazne zarówno dla czytelników, jak i dla botów wyszukiwarek. To z kolei powinno przełożyć się na pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. O najbardziej pożądanym efekcie będzie można mówić wtedy, jeśli copywriter stworzy teksty atrakcyjne zarówno dla odbiorców, jak i dla wyszukiwarek.

Osoby, które pracują nad polepszeniem widoczności witryny w wyszukiwarkach internetowych, doskonale wiedzą, że bez dobrych tekstów na stronę, jest to trudne do osiągnięcia. Z racji swojego zajęcia, zwykle zdają sobie też sprawę, jak trudne jest pozyskanie do współpracy kogoś, o kim zdecydowanie można powiedzieć, że jest to dobry copywriter. Jak zatem prowadzić poszukiwania i jaki model współpracy wybrać?

Niekoniecznie studia kierunkowe

Niektórzy przedsiębiorcy powierzają wykonanie zlecenia tylko copywriterom, którzy mogą pochwalić się ukończeniem studiów kierunkowych. Może to być dziennikarstwo, językoznawstwo, czy filologia polska. Inni decydują się na nawiązanie współpracy z osobą, która nie koniecznie ukończyła studia kierunkowe, za to z powodzeniem pisze dobre teksty.

Z doświadczenia wiem, że w zawodzie copywritera znacznie ważniejsze niż kierunkowe studia są takie cechy jak:

 • otwarty umysł,
 • chęć poszerzania wiedzy,
 • zdolność szybkiego przyswajania informacji,
 • umiejętność odnajdywania się w wielu, niekiedy diametralnie różnych tematach,
 • lekkie pióro,
 • znajomość zasad pisowni języka polskiego.

Wielu przedsiębiorców myśląc podobnie, bardziej niż na ukończone studia, zwróci uwagę na portfolio copywritera. To powinno zawierać kilkanaście do kilkudziesięciu wysokiej jakości tekstów.

Dobry copywriter – zestaw ważnych cech

Oprócz znajomości zasad pisowni języka polskiego i sprawnego poruszania się w różnych tematach dobry copywriter powinien posiadać również szereg innych, istotnych dla nawiązania dobrej współpracy ze zleceniodawcą cech. Wśród najważniejszych warto wymienić:

 • terminowość,
 • systematyczność,
 • kreatywność,
 • zdolność analitycznego myślenia,
 • umiejętność wyszukiwania niezbędnych informacji,
 • wysokie zdolności komunikacyjne,
 • samodyscyplina,
 • znajomość seo.

Dobry copywriter – gdzie go szukać?

Wielu przedsiębiorców narzeka, że znalezienie dobrego copywritera wcale nie jest proste. Nierzadkie jest niewywiązywanie się ze zleceń, opóźnienia w ich realizacji bez wyraźnego powodu, utrudniony kontakt, karygodne i niedopuszczalne w tym zawodzie błędy językowe i stylistyczne. Jak i gdzie należy zatem szukać dobrego copywritera? Sposobów jest wiele.

 1. Z doświadczenia wiem, że niektórzy copywriterzy sami zgłaszają się do potencjalnych zleceniodawców z zapytaniem o możliwość nawiązania współpracy. Przedstawiają wtedy swoje portfolio i dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Warto skorzystać z usług takich osób, choćby poprzez zlecenie jednego tekstu próbnego. Jeśli okaże się, że jest to dobry copywriter, być może pojawi się możliwość nawiązania dłuższej współpracy. W ten sposób wśród wielu zleceniobiorców można wyłowić prawdziwe perełki.
 2. Daj ogłoszenie. To jeden z najprostszych sposobów. Wtedy musisz się jednak liczyć z dużym odzewem i koniecznością przeglądania niezliczonych ilości CV.
 3. Wielu copywriterów prowadzi własne blogi. To ich sposób na ekspresję własnych myśli, zaprezentowanie swoich umiejętności pisarskich oraz poszukiwanie zainteresowanych ich usługami zleceniodawców. W tym przypadku już na stronie bloga będziesz mieć możliwość zapoznania się z tekstami autora, odpada wiec konieczność dostarczania portfolio, czy też wykonywania próbnego zlecenia. Jeśli jednak zależy ci na sprawdzeniu, jak autor porusza się w konkretnej dziedzinie, jestem przekonana, że dobry copywriter zgodzi się na przygotowanie tekstu próbnego za określoną wcześniej pomiędzy stronami cenę.

Model współpracy

Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na korzystanie z usług portali dla copywriterów. Wystawiając tam swoje zlecenie, oczekują otrzymania tekstu wysokiej jakości. Na portalach przeważnie pracują jednak osoby z niewielkim doświadczeniem, stawiające pierwsze kroki w branży. Nie oznacza to wcale, że nie znajdzie się wśród nich doświadczony i dobry copywriter. Jeśli się tak zdarzy, możesz pozostać przy zlecaniu tekstów poprzez portale.

W innych przypadkach pozostaje zatrudnienie copywritera na etat lub nawiązanie współpracy z freelancerem. Do mnie zdecydowanie bardziej przemawia druga opcja. Praca na etacie w wielu copywriterach zabija kreatywność. Zdecydowanie bardziej wolą pracować zdalnie, w zaciszu własnego domu. Decydując się na nawiązanie stałej współpracy z freelancerem, masz większą pewność, że każde zlecenie zostanie wykonane na czas.

Choć, jak twierdzą zleceniodawcy, dobry copywriter to rzadkość, nie wątpię, że przy odrobinie wysiłku, uda ci się go znaleźć.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge