Domek na działce rekreacyjnej - krótki poradnik

Domek na działce rekreacyjnej – krótki poradnik

Marzy ci się mały domek na działce rekreacyjnej? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Przepisy dotyczące budowy takiego domu są znacznie mniej restrykcyjne niż te, które dotyczą budowy mieszkalnego domu całorocznego. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że domek rekreacyjny będzie mógł powstać znacznie łatwiej i szybciej niż w przypadku mieszkalnych domów jednorodzinnych.

Domek na działce rekreacyjnej to dla wielu Polaków powiew luksusu i niebywała radość z możliwości obcowania z naturą. Choć początkowo może się wydawać niedoścignionym marzeniem, dzięki temu, że przepisy dotyczące jego budowy są znacznie mniej wymagające niż w przypadku domów mieszkalnych, marzenia nie muszą być tak odległe. Okazuje się bowiem, że taki dom można wybudować nawet na działce, która nie jest w pełni uzbrojona.

Domek na działce rekreacyjnej a obowiązujące przepisy

Ponieważ budynki rekreacyjne nie są przeznaczone do mieszkania przez cały rok, dotyczą ich też inne przepisy. Po pierwsze budynek nie wymaga takiego docieplenia jak budynki całoroczne (mowa tu zarówno o ścianach zewnętrznych, jak i podłogach). Po drugie, jeśli nie będzie użytkowany zimą, nie będzie też konieczności montowania instalacji grzewczej. Kolejna różnica to ta, że działka, na której ma powstać zabudowa rekreacyjna, w przeciwieństwie do działki budowlanej, na której planowana jest budowa budynku całorocznego, nie musi być w pełni uzbrojona.

Pozwolenie na budowę

Często pojawiającym się pytaniem jest to, o konieczność uzyskania pozwolenia na domek na działce rekreacyjnej. Tu istotna jest powierzchnia budynku. Jeśli budowa dotyczy niewielkiego domu, prace budowlane będzie można rozpocząć już na podstawie zgłoszenia. Dokładniej ujmując, przepisy mówią o tym, że pozwolenie na budowę budynków rekreacji indywidualnej nie będzie wymagane w odniesieniu do wolno stojących, parterowych domów o powierzchni nieprzekraczającej 35 m2. Tu musi być jednak spełniony jeszcze jeden warunek. Na każde 500 m2  działki przypadać może tylko jeden taki budynek.

Jeśli jednak naszym celem jest:

  • całoroczny domek letniskowy (tu powierzchnia budynku nie będzie istotna),
  • domek na działce rekreacyjnej o powierzchni powyżej 35 m²

wtedy bezwzględnie wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

MPZP

Zanim domek na działce rekreacyjnej będzie mógł powstać, należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (mpzp), który obejmuje ten teren. Dokument taki znajdziemy w urzędzie gminy właściwym ze względu na lokalizację działki. Jeśli dla danego terenu Rada Gminy nie uchwaliła miejscowego planu, należy wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Wniosek taki może złożyć każdy, nawet jeśli nie ma prawa do dysponowania terenem. Warto zrobić to jeszcze przed dokonaniem transakcji zakupu działki, dzięki czemu będziemy pewni, że nie ma przeszkód, by na danym terenie powstał budynek rekreacyjny.

Mpzp i decyzja o warunkach zabudowy określają, czy na danym terenie może powstać budynek o określonym przeznaczeniu (w tym przypadku rekreacyjny) i pod jakimi warunkami. Dokumenty te, mogą wskazywać też całkowity zakaz zabudowy terenu, wynikający na przykład z potrzeby ochrony środowiska naturalnego.

To, czy domek na działce rekreacyjnej powstanie, uzależnione jest m.in od obowiązujących przepisów. Jednak nie ulega wątpliwości, że procedury są i tak znacznie prostsze niż w przypadku domów całorocznych.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge