Drzemki niemowlaka w ciągu dnia mogą być rytuałem

Drzemki niemowlaka w ciągu dnia mogą przysporzyć rodzicom niemałych problemów. Noszenie, bujanie, przytulanie, nawet jeśli trwa długo, nie zawsze przynosi zamierzone efekty. Tymczasem zdrowy sen maluszka ma na jego organizm dobroczynny wpływ. Po pierwsze pozwala zregenerować siły. Po drugie podczas snu w mózgu dziecka wytwarza się wiele nowych, ważnych dla dalszego rozwoju dziecka połączeń neuronowych. Po trzecie, to właśnie w czasie snu najintensywniej wydzielana jest somatotropina, czyli hormon wzrostu.

Zatem jak sprawić, by maluszek nareszcie zasnął? Drzemki niemowlaka w ciągu dnia staną się regularne i uporządkowane, a co najważniejsze łatwiejsze, jeśli uczynisz z nich rytuał.

Co dają drzemki niemowlaka w ciągu dnia?

Dla małych dzieci sen w ciągu dnia jest równie ważny, jak sen nocny. Kiedy maluszek wchodzi w fazę głębokiego snu REM (rapid eye movement – szybki ruch gałek ocznych) dziecko bardzo intensywnie się rozwija. To właśnie wtedy w jego mózgu umacniają się istniejące oraz wytwarzają nowe połączenia nerwowe, a także porządkują się informacje, które docierały do dziecka w ciągu dnia. W fazie snu płytkiego NREM (non rapid eye movement – faza snu charakteryzująca się wolnym ruchem gałek ocznych) regenerują się dziecięce tkanki, wzmacnia się jego układ odpornościowy oraz intensywnie wydzielany jest hormon wzrostu.

Drzemki niemowlaka w ciągu dnia to także doskonała okazja dla mamy, by złapać chwilę odpoczynku. To czas, kiedy można spokojnie usiąść na chwilę przy kawie z ulubioną książką w ręku, położyć się i odpocząć lub poświęcić  domowym obowiązkom.

Czas na rytuał

W ułożeniu niemowlęcia do snu bardzo pomaga jego wyciszenie oraz ustalenie stałego rytmu dnia. Wprowadzenie pewnych rytuałów i zwyczajów związanych z usypianiem staje się dla dziecka sygnałem, że zbliża się pora drzemki. Aby ułatwić maluszkowi zasypianie, powinnaś przede wszystkim:

  1. Układać dziecko do snu o stałych porach.
  2. Kłaść maluszka do snu na drzemkę w tym samym miejscu, w którym śpi w nocy.
  3. Miejsce usypiania maluszka powinno znajdować się w cichym i spokojnym miejscu.

Możesz zadbać także o to, by w pomieszczeniu, w którym usypiasz dziecko, panował półmrok oraz względna cisza. Jeśli przyzwyczaisz niemowlę do usypiania w ten sposób, wkrótce przekonasz się, że już zbliżająca się pora drzemki sprawi, że dziecko stanie się senne.

Zasypianie w łóżeczku

Najlepiej, by drzemki niemowlaka w ciągu dnia miały miejsce w łóżeczku. Początkowo przeforsowanie takiego pomysłu u twojego maluszka, zwłaszcza jeśli do tej pory zasypiał przy piersi lub bujany do snu na rękach, może być trudne. Jeśli jednak włożysz w to nieco wysiłku, powinno się udać. Możesz ułożyć dziecko w łóżeczku, kiedy zbliża się pora drzemki i posiedzieć z nim chwilę w ciszy głaszcząc je po pleckach lub rączce. Możesz też podać mu smoczek, przytulankę lub tetrową pieluszkę, do której będzie mogło się przytulić. Jeśli maluszek głośno protestuje, postaraj się, zamiast od razu brać go na ręce, uspokoić mówiąc spokojnym, ciepłym głosem.

Z racji tego, że drzemki niemowlaka w ciągu dnia są bardzo istotne dla jego prawidłowego i zdrowego rozwoju, warto zadbać o to, by były spokojne i regenerujące.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge