Jaki wózek spacerowy dla dziecka

Jaki wózek spacerowy dla dziecka

Jeśli planujecie zakup spacerówki, muszę was ostrzec. Trudno będzie jednoznacznie ocenić, jaki wózek spacerowy będzie najodpowiedniejszy dla waszego dziecka, jeśli wcześniej nie przygotujecie się do wizyty w sklepie. Ilość różnorodnych modeli wózków spacerowych może bowiem przyprawić o zawrót głowy.

Aby kupić dobry wózek spacerowy, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań i jasno określić kryteria, jakimi będziecie kierować się przy wyborze.

Jaki wózek spacerowy wybrać?

Zawężenie wybory warto rozpocząć od typu wózka. W zależności od tego, jakiemu celowi ma służyć, można postawić na wózek wielofunkcyjny lub typową spacerówkę.

Wózek wielofunkcyjny

Wózek typu “wszystko w jednym” ma i swoje wady i zalety. Zaletą zdecydowanie jest to, że rodzic ponosi koszt jeden raz, a w zamian otrzymuje wózek, który może służyć od momentu narodzenia się dziecka, aż do 3 roku jego życia i, w zależności od potrzeb, być:

  • wózkiem głębokim, w którym wożony będzie noworodek i małe niemowlę,
  • spacerowym, w którym usiądzie nieco starsze dziecko,
  • a niekiedy także nosidełkiem i fotelikiem samochodowym.

Jednak czy wielofunkcyjność oznacza wygodę dla rodzica i dziecka? Najistotniejsze wady wózków wielofunkcyjnych to takie, że są one ciężkie i, za nielicznymi wyjątkami, niezbyt wygodne w użytkowaniu. Po drugie są to najdroższe wózki na rynku.

Spacerówka

Typowa spacerówka przydaje się, gdy maluszek wyrasta już z gondoli. Z wózkiem wielofunkcyjnym przegrywa tym, że użytkować można ją dopiero wtedy, gdy maluszek potrafi już bardzo dobrze utrzymywać się w pozycji siedzącej. Nie należy bowiem sadzać dziecka, gdy samo nie zacznie jeszcze siedzieć, ani nawet wtedy, gdy są to jego pierwsze próby. Zdecydowanie lepiej poczekać ze spacerem w tego typu wózku, gdy niemowlę będzie już dobrze samodzielnie siedziało. Dzięki temu unikniesz ryzyka uszkodzenia delikatnego kręgosłupa dziecka.

Wybierając spacerówkę, musisz mieć świadomość, że będzie to już drugi wydatek na wózek. Wcześniej musisz przecież wozić maluszka w gondoli. Zaletą spacerówek jest to, że są zdecydowanie lżejsze, zwrotniejsze i wygodniejsze w użytkowani, niż głębokie. Łatwiej też składają się i rozkładają i są poręczniejsze w przechowywaniu oraz przewożeniu w bagażniku samochodu. Stawiając na spacerówkę warto jednak mieć świadomość tego, że tańsze modele mogą być awaryjne i łatwo ulegać różnego rodzaju uszkodzeniom. Jeśli stać cię na nieco większy wydatek, by zapewnić komfort użytkowania sobie, a wygodę dziecku istnieje duża szansa na to, że będziesz mogła z niego korzystać aż do momentu, kiedy dziecko będzie miało 3 latka i całkowicie zrezygnuje z jeżdżenia wózkiem.

Wybór wózka

Opisując dla was wady i zalety wózków wielofunkcyjnych i spacerówek starałam się być obiektywna w swojej ocenie i nie sugerować żadnych rozwiązań. Gorąco wierzę w to, że każdy rodzic powinien samodzielnie podjąć decyzję, jaki wózek spacerowy będzie najwygodniejszy w użytkowaniu dla niego i jego dziecka. Jeśli jednak moje wskazówki nie pomogły ci w wyborze, jaki wózek spacerowy będzie najlepszy, odsyłam do wideo, które mam nadzieję rozwieje wszelkie wątpliwości – jaki wózek spacerowy dla dziecka.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge