Komplet garnków. Nie tylko estetyczny

Garnki powinniśmy wybierać uwzględniając wiele aspektów. Estetyka wykonania jest ważna, bowiem to, w jaki sposób zostaje urządzona nasza kuchnia, wpływa na komfort gotowania, przyrządzania posiłków i spędzania tutaj czasu. Wygląd musi jednak iść w parze z jakością i właściwościami poszczególnych elementów wyposażenia kuchennego. W tym wypadku garnków. Na co jeszcze zwracać uwagę?

Jakość i precyzja wykonania

Niezależnie czy stawiamy na pojedyncze garnki kupowane co jakiś czas, czy też wybieramy od razu cały komplet, musimy zwrócić uwagę na wykonanie i jego jakość. Pamiętając, że za jakość przyjdzie nam zapłacić. Nie oznacza to, że komplet garnków ma kosztować majątek, jednak zakupy w chińskich marketach czy na aukcjach, u niepewnych sprzedawców, najczęściej nie przynoszą niczego dobrego.

Wybrany komplet garnków powinien być oryginalny. Najlepiej pochodzący od sprawdzonego producenta. Posiadający niezbędne atesty, które informują o bezpieczeństwie podczas kontaktu z żywnością. Jeśli w grę wchodzi zakup naczyń, które opatrzone są powłoką nieprzywierającą bądź powłoką teflonową, należy pamiętać o zastrzeżonych znakach towarowych, które zagwarantują nam właśnie oryginalność produktu. O to się rozchodzi z oryginalnością, która nie musi oznaczać produktów tylko i wyłącznie z wyższej półki. Teflon ma być teflonem, a warstwa ceramiczna, tylko i wyłącznie ceramiczną. Jakiekolwiek ustępstwa w tej kwestii szybko wychodzą na światło dzienne, bo nasze garnki zaczynają niszczeć, ulegają uszkodzeniom, choć wedle zapewnień nie powinny.

Dopasowane rozmiarami

W przypadku zakupu kompletów garnki powinny być dopasowane w taki sposób, aby możliwe było chowanie jeden w drugi. Dopasowane winny być także pokrywki. To gwarancja oszczędnego gotowania, bo ciepło nie ucieka spod nieszczelnych i źle dobranych pokrywek, więc i gotowanie odbywa się przez krótszy czas.

Rozmiary kolejno dopasowujemy do własnych potrzeb. Co to oznacza? W kompletach znajdujemy różne garnki. Mniejsze i większe. Zestawy składają się z odmiennej liczby elementów. Zastanawiając się nad rozmiarami, bierzemy zatem pod uwagę dla ilu osób zwykle gotujemy. Jakie potrawy przyrządzamy, bo może niekoniecznie potrzebny nam pięciolitrowy garnek na rosół, a rondelek okaże się być zbyt mały na przygotowanie sosu. To ważne, bo determinuje ilość przyrządzanych potraw, czas gotowania, a co za tym idzie oszczędności oraz sposób przechowywania.

Estetyka na koniec

Na koniec zostawiamy estetykę. Nie dlatego, że jest mało ważną lecz z tego względu, że nie wszystko złoto, co się świeci. Ładne garnki będą cieszyć oczy, ale jeśli braknie im jakości, wykonania, dopasowania rozmiarami, to niedługo zagrzeją miejsce na naszych kuchenkach. Przemyślmy wybór, by zakupiony komplet posłużył przez możliwie długi czas.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge