Naturalne kosmetyki do twarzy i ciała

Naturalne kosmetyki do twarzy i ciała

O kosmetykach naturalnych robi się ostatnio coraz głośniej. Sprawia to, że chętniej czytamy etykiety kupowanych produktów, a nasza świadomość na ten temat z roku na rok jest coraz lepsza. Jakich składników w kosmetykach warto unikać, a jakie są dla nas całkowicie bezpieczne? Co kryje się pod niektórymi łacińskimi nazwami umieszczonymi na opakowaniu? I gdzie szukać naturalnych i bezpiecznych dla naszego zdrowia i cery produktów?

Świadomy konsument dokonuje wyboru produktów w oparciu o swoją wiedzę, która bazuje na wiarygodnych źródłach, i stara się ją stosować w praktyce. Dotyczy to różnych rodzajów produktów, w tym także kosmetyków.

Postaw na moc ukrytą w naturze

Stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków może mieć zbawienne działanie na naszą cerę i pomagać w utrzymaniu napięcia skóry. To z kolei przekłada się na poprawę jej kolorytu i ogólnej kondycji oraz spłycenie zmarszczek.

O takim działaniu możemy jednak mówić wyłącznie w przypadku dobrych i bezpiecznych dla nas kosmetyków. Tych warto szukać wśród produktów naturalnych, których formuła opiera się w dużej mierze na czystych i naturalnych surowcach. W kosmetykach naturalnych nie może być też substancji mających działanie szkodliwe, podrażniające lub silnie alergizujące.

Skład naturalnych kosmetyków

Kosmetyk powinien zawierać substancję czynną, która odpowiada za jego skuteczność. W przypadku kosmetyków naturalnych zadanie takie powierza się naturalnym olejom lub ekstraktom roślinnym. Jeśli te zostały odpowiednio dobrane i nie były modyfikowane lub przetwarzane, a dodatkowo będące ich źródłem rośliny pochodzą z ekologicznych upraw, to możemy uznać, że mamy do czynienia z kosmetykiem naturalnym, który nie powinien wywoływać żadnych niepożądanych reakcji na naszej skórze.

Czego warto unikać?

Substancje naturalne są zazwyczaj znacznie lepiej tolerowane przez organizm od związków syntetycznych zawartych w kosmetykach. Warto tu oczywiście zwrócić uwagę, że również substancje naturalne mogą działać alergizująco. Zazwyczaj jednak jest to wynik nabytej wcześniej alergii wskutek stosowania preparatów zawierających syntetyczne barwniki oraz konserwanty.

Wybierając na sklepowych pułkach kosmetyki naturalne, warto zawrócić uwagę, by w ich składzie nie było syntetycznych substancji: konserwujących, zapachowych, barwników, a także substancji roślinnych, które były modyfikowane genetycznie.

Dlaczego warto używać kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne umożliwiają bezpieczną pielęgnację skóry bez ryzyka podrażnień. Ich zaletą jest to, że nie zakłócają jej naturalnego rytmu i procesów odnowy. Nie zawierają składników szkodliwych dla naszego zdrowia. W przeciwieństwie do kosmetyków opartych na związkach syntetycznych nie wyręczają skóry w prowadzaniu naturalnych dla niej procesów i nie przejmują tych zadań, ale stymulują ją do dalszej pracy.

Co jeszcze należy wiedzieć na temat kosmetyków naturalnych? Przede wszystkim warto zaznajomić się z podstawowym nazewnictwem, z jakim będziemy mieć do czynienia podczas czytania etykiet. Dzięki temu będziemy kupować kosmetyki w pełni świadomie i unikniemy stosowania preparatów, które mogłyby być szkodliwe dla naszego zdrowia.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge