Oświetlenie kuchni – kilka użytecznych wskazówek

Oświetlenie kuchni powinno zostać dobrane w taki sposób, by sprzyjać komfortowemu przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. Dokonując jego wyboru, należy kierować się parametrami oświetlenia i w odpowiedni sposób dopasować je do roli, jaką pomieszczenie pełni w domu. W ten sposób uzyskamy w pełni funkcjonalne, a przy odrobinie zmysłu estetycznego także efektownie prezentujące się wnętrze.

 Jeszcze nie tak dawno elementem wyposażenia każdej kuchni była jedna, zamontowana centralnie na suficie lampa wisząca. To ona miała zapewnić oświetlenie wszystkich stref pomieszczenia. Czy jednak było tak w istocie? Na tak postawione pytanie z pewnością trafnie odpowiedzą ci, którzy jeszcze pamiętają tamte czasy. Stojąc przy blacie roboczym, kucharz zazwyczaj zasłaniał sobie padające z lampy światło, co istotnie utrudniało pracę w kuchni i czyniło ją mało komfortową.

Oświetlenie kuchni współcześnie

Na szczęście te czasy minęły bezpowrotnie. Współczesną kuchnię charakteryzuje to, że zazwyczaj umieszcza się w niej różne źródła światła rozlokowane w strategicznych miejscach. Dzięki takiemu podejściu wszystkie, istotne dla komfortowej pracy w kuchni strefy zyskują dobre oświetlenie, sam kucharz natomiast może oddawać się pasji gotowania w komfortowych warunkach. Bardzo często zastosowanie w kuchni znajduje oświetlenie LED, czyli najnowocześniejsze z dostępnych na rynku. Dzięki swoim licznym zaletom stwarza ono niezwykłe możliwości aranżacyjne we wnętrzu, co umożliwia osiągnięcie niesamowitych efektów wizualnych. Dość częste jest także połączenie kuchni z salonem i jadalnią i stworzenie jednej wspólnej przestrzeni, gdzie poszczególne pomieszczenia wyodrębnione zostały między innymi za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia.

Cechy oświetlenia kuchni

W urządzaniu kuchni bardzo istotne jest takie dobranie oświetlenia, by było ono zarazem estetyczne i funkcjonalne. Jest to szczególne istotne zwłaszcza wtedy, gdy kuchnia jest otwarta na salon i tworzy wraz z nim jedną wspólną przestrzeń. Rozmieszczenie oświetlenia i jego rodzaj powinny zostać dobrze przemyślane, tak, by właściwie pełniło swoją funkcję i pasowało do aranżacji całego wnętrza. Istotne jest tu zarówno podkreślenie wystroju wnętrza, jak i stworzenie komfortowych warunków do pracy. Najczęściej zleca się zamontowanie w kuchni kilku źródeł światła. Wśród nich nie może zabraknąć oczywiście oświetlenia ogólnego, które emitować będzie rozproszone światło na całą powierzchnię pomieszczenia. Poza nim zaleca się też umieszczenie lamp dających światło uzupełniające, czyli takie, które oświetli newralgiczne, z uwagi na funkcje pomieszczenia, strefy. Dzięki punktom świetlnym rozmieszczonym w odpowiednich od siebie odległościach pod wiszącymi szafkami w kuchni odpowiednio oświetlimy blat roboczy. Natomiast wyspę i stół jadalny idealnie oświetli lampa wisząca, z pojedynczym lub kilkoma źródłami światła. Oprócz wymienionych źródeł światła można się też pokusić o oświetlenie dekoracyjne. Tu wybór uzależnić należy już przede wszystkim od własnego gustu i upodobań.

Zaprojektowanie oświetlenia w opisany wyżej sposób pomoże stworzyć w pełni funkcjonalne pomieszczenie, w którym przygotowywanie posiłków stanie się prawdziwą przyjemnością.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge