Pielęgnacja paznokci a bycie mamą

Pielęgnacja paznokci, szczególnie gdy urodziłaś swoje pierwsze dziecko, zdecydowanie odchodzi na dalszy plan. Przytłoczona obowiązkami, zafascynowana nową rolą, która nie pozwala od razu zarzucić kotwicy w dopiero co poznanej rzeczywistości, skutecznie pochłania Twoją uwagę. Poza tym – bez owijania w bawełnę – paznokcie świeżo upieczonych mam pozostawiają wiele do życzenia. Dlaczego warto o nie zadbać i jak je pielęgnować? Podpowiadamy w artykule!

Paznokcie i ich wyspa przetrwania

Każda z mam ma swoją listę obowiązków, którą codziennie musi skrupulatnie wypełniać. Opieka nad dzieckiem lub dziećmi, gotowanie, sprzątanie w tym – mycie naczyń, łazienek, pranie, prasowanie odkurzanie i w tzw. międzyczasie zrobienie zakupów sprawia, iż paznokcie mają zapewnione atrakcje rodem z wyspy przetrwania. Narażone na wiele szkodliwych substancji chemicznych, szybkie reakcje i niespodziewane zwroty akcji prezentują się wręcz ubogo, by nie rzec opłakanie. Nawet najlepsze jakościowo lakiery, wytrzymałe bazy i dodatkowe warstwy nie są w stanie zapewnić im odpowiedniej pielęgnacji.

Pielęgnacja paznokci – tylko kiedy?

Każda z mam wie również, iż czas jest na wagę złota. Pojawia się słynne – „Pielęgnacja paznokci? Nie mam na to czasu”, bo gdzie wypchany do granic możliwości grafik ma jeszcze zmieścić wizytę u kosmetyczki, a tam – przedłużanie, malowanie i ich ewentualne dopieszczanie? Nijak się mają również zapewnienia producentów, myślisz – „w takich ekstremalnych warunkach domowych na pewno tego nie testowali”. Na potwierdzenie otrzymujesz uszczerbki, pęknięcia i inne ryski występujące na płytce paznokcia.

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na czasochłonne wyjścia do kosmetyczki, to postaw na domowe zabiegi pielęgnacyjne. Zacznij od kilku minut, raz na dwa/trzy dni. Paznokcie, nawet pomalowane najlepszym lakierem będą się źle prezentować, jeśli będą obgryzione, słabe, zniekształcone. Dlatego też, warto, abyś zadbała o ten aspekt – odciąganie skórek, wyrównywanie paznokci obcinaczkami (tylko metalowymi), odtłuszczanie płytki paznokcia zmywaczem (bez acetonu), piłowanie pilniczkiem (tylko papierowym) powinny znaleźć się w Twoim tygodniowym rytuale. To tylko kilkanaście minut w ciągu jednego tygodnia. Same paznokcie odwdzięczą się pięknym i zdrowym wyglądem – to będzie odpowiednia motywacja do zachowania regularności.

Zdrowe odżywianie a paznokcie

Niezależnie od tego, czy pragniesz zadbać o włosy, paznokcie, czy sylwetkę, wiesz, że musisz się zdrowo odżywiać.

Paznokciom potrzebne są witaminy i odpowiednie składniki mineralne – witamina A, witaminy z grupy B i witamina C – to trzej waleczni muszkieterowie, którzy zadbają o ich zdrowy wygląd. Znajdziesz je w owocach – cytrusach, jabłkach, porzeczkach, produktach zbożowych – pestkach słonecznika, orzechach i rybach. Jeśli nie ma przeciwwskazań, zażywaj również preparaty uzupełniające Twoją dietę – ukryte pod postacią kapsułek i tabletek dostarczą organizmowi niezbędnych minerałów do prawidłowego funkcjonowania.

Pielęgnacja paznokci to łatwy sposób na złapanie chwili dla siebie! Pamiętaj, że ich ładny wygląd nie jest efektem finalnym jedynie dobrze nałożonego i modnego lakieru. Swoją witalność zawdzięczają również zdrowej diecie i odpowiedniej suplementacji!

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge