Rożek dla dziecka – jeden z najważniejszych elementów wyprawki

Przygotowania na narodziny dziecka nierozerwalnie wiążą się z kompletowaniem wyprawki dla noworodka. Rożek dla dziecka to moim zdanie jedna z podstawowych rzeczy, bez której obejść się nie da. Choć co do przydatności niektórych akcesoriów dla maluszków istnieją sprzeczne opinie, to nigdy jeszcze nie słyszałam by poddawano w wątpliwość przydatność becika dla maluszka.

W początkowym okresie życia dziecka rożek przydaje się w wielu sytuacjach i jest w nieustannym użyciu. Niezastąpiony jest przy karmieniu niemowlęcia, otulaniu, usypianiu, a także w wielu czynnościach pielęgnacyjnych, kiedy wykorzystuje się go jako ciepły podkład.

Rożek dla dziecka do otulania

Tuż po urodzeniu noworodki potrzebują ciepła. Dobrze i bezpiecznie czują się też mocno otulone. Wykorzystując rożek dla dzieci możesz stworzyć mu warunki podobne do tych, jakie maleństwo zna z życia płodowego. Nieprzemijająca popularność rożków i kocyków dla niemowląt wynika właśnie z tego, że przy ich pomocy najłatwiej jest owinąć maluszka tak, by miał ciepło i stosunkowo ciasno. Zobaczysz, że po owinięciu maleństwo szybko się wyciszy i  łatwiej zaśnie, a jego sen będzie dużo spokojniejszy.

Jaki rożek dla dziecka wybrać?

Miękki czy sztywny

Jak każdy asortyment, taki i rożki dla dzieci (często nazywane też becikami) można podzielić na różne kategorie. Najczęściej można spotkać się z podziałem na rożki usztywniane i miękkie.  Rożnica między nimi jest taka, że te pierwsze maja zaszytą w specjalnej kieszonce kokosową lub piankową wkładkę. Usztywniona część rożka, ułożona pod pleckami dziecka sprawia, że maluszek jest znacznie bezpieczniejszy przy przenoszeniu. Większy komfort i spokój odczuwają również rodzice, którzy, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia, obawiają się nosić dziecko, by nie zrobić mu krzywdy. Dokonując wyboru warto jednak pamiętać, że niektóre rożki z usztywnieniem mogą utrudniać otulenie dziecka. Zatem, jeśli planujesz ciasno otulać swego maluszka, by stworzyć mu warunki podobne do tych, jakie miał w twoim łonie, lepszym wyborem może okazać się miękki becik. Różne wzory rożków możesz zobaczyć na stronie zabawki i akcesoria dla dzieci.

Troczki, zatrzaski czy rzepy

Oprócz konieczności podjęcia decyzji, co do sztywności rożka, oraz jego wzoru i koloru należy też wybrać sposób jego mocowania. Wśród dostępnych na rynku egzemplarzy są takie, które  można wiązać na kokardkę, zapinać na rzepy albo na zatrzaski. Decydującym kryterium powinna być tu wygoda twoja i dziecka. Jeśli jednak nie miałaś  wcześniej okazji sprawdzić w praktyce żadnego z nich, poniżej podpowiadam, na co warto zwrócić uwagę.

Rożki zapinane na zatrzaski zwykle nie dają możliwości mocniejszego otulenia dziecka. Ich zapięcie może zajmować też nieco więcej czasu, niż tych, które wyposażone zostały w rzepy. Z kolei beciki wiązane umożliwiają regulację sposobu otulenia dziecka, jednak ich wiązanie może być nieco kłopotliwe i czasochłonne. Rożki na rzepy zapina się zdecydowanie szybciej, dają też możliwość mocniejszego  otulenia maluszka.

Podjęcie decyzji co do rodzaju rożka dla dziecka, z pewnością łatwiej przyjdzie rodzicom, którzy mają już pewne doświadczenie w tym zakresie.  Jeśli takowego  jeszcze nie posiadasz, warto oprzeć się na opiniach innych rodziców.

 

Dodaj komentarz

CommentLuv badge